hudba
pro všechny
CZK  
Kategorie  
Kategorie
Novinky Slevy a doprodeje Bicí nástroje Dechové nástroje dřevěné
Alto Clarinet Altová zobcová flétna Baritone Saxophone Basová zobcová flétna Bass Clarinet Fagot Foukací harmonika Hoboj Irská flétna Klarinet Ocarina Panova flétna Pikola Příčná flétna Saxofon altový Saxofon tenorový Sopránová zobcová flétna Sopránový Saxofon Tenorová zobcová flétna
Dechové nástroje žesťové Hudební dárky Hudební nauka Klávesové nástroje Noty pro Soubory a Orchestry Příslušenství pro hudebníky Smyčcové nástroje Strunné nástroje akustické Strunné nástroje elektrické Vokální soubory a sbory Zpěv a zpěvníky Dělení dle žánrů
Důležité
Máte jakýkoliv problém? Napište nebo zavolejte nám
+420 777 703 088 info@nejnoty.cz Doprava zdarma od 1500 Kč Přes 123 tisíc produktů Platba online, převodem i dobírkou

Druhy hudebních not / základní druhy not

Nota jako hudební značka (z latiny znak, značka), je písemná značka pro tón. Svým tvarem naznačuje délku tónu a svou polohou značí výšku nebo hloubku.

 

nota s popisem, hudební značka

 

Moderní novodobý zápis hudby se vyvíjel velmi dlouhou dobu. Prvními předchůdci hudebního zápisu byly neumy, vzniklé v raném středověku (přibližně v 8. století). Dalšími přechodnými formami byly chorální, posléze pak mensurální notace. Moderní notový zápis se začal vyvíjet na konci renesance, ustálil se v období klasicismu, ale jisté nové prvky přijímá průběžně prakticky až do dnešní doby.

 

stará notace nejnoty

 

Pro pojmenování not slouží hudební abeceda - písmena v pořadí c, d, e, f, g, a, h. Tato písmena označují 7 tónů používaných v hudbě od nejnižšího (c) k nejvyššímu (h). Po notě h následuje nota pojmenovaná opět c' (o jednu oktávu vyšší než první c). Oktávy v hudbě označujeme názvy od nejnižší po nejvyšší: Subkontra, Kontra, Velká, Malá, Jednočárkovaná, Dvojčárkovaná, Tříčárkovaná, Čtyřčárkovaná, Pětičárkovaná. Obecně oktáva značí vzdálenost osmi tonů tedy c1 až c2.

 

 

Hudební abeceda nejnoty

 

 

Noty dělíme podle délky trvání:

 

délky not nejnoty

 

Pro získání základních informací můžeme použít dostupnou literaturu a to jak ve formě učebnic tak i sešitů. V poslední době je velká nabídka hudebních sešitů a učebnic, které nabízejí velmi profesionální zpracování a obsahově bohatou nabídku informací. Na zmínku jistě postačí jména nejznámějších tvůrců hudebních učebnic a literatury.


- Martin Vozar: tvůrce hudebních a pracovních sešitů jak pro základní umělecké školy tak i pro školy základní. Každoročně rozšiřuje nabídku hudebních a pracovních sešitů, pracovních listů a pedagogické literatury.

- Dagmar Lisá se dlouhodobě věnuje především hudební teorii. Její publikace byly schválena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR jako učebnice pro základní umělecké školy všech typů.

- Luděk Zenkl je autorem dvou neméně známých publikací zaměřených na hudební teorii. Jedná se o ABC hudební nauky, ABC hudebních forem.



Hudební nauka, hudební teorie, dějiny hudby a další hudební obory nabízejí velmi dobrý přehled o současné hudební terorii.


Zdroj: Wikipedie, ABC hudební nauky Luděk Zenkl.

nenašli jste, co jste hledali?

Napište nám, co sháníte a my se to pro Vás pokusíme sehnat.