Druhy hudebních not / základní druhy not
Nota jako hudební značka (z latiny znak, značka), je písemná značka pro tón. Svým tvarem naznačuje délku tónu a svou polohou značí výšku nebo hloubku.
Moderní novodobý zápis hudby se vyvíjel velmi dlouhou dobu. Prvními předchůdci hudebního zápisu byly neumy, vzniklé v raném středověku (přibližně v 8. století). Dalšími přechodnými formami byly chorální, posléze pak mensurální notace. Moderní notový zápis se začal vyvíjet na konci renesance, ustálil se v období klasicismu, ale jisté nové prvky přijímá průběžně prakticky až do dnešní doby.
Pro pojmenování not slouží hudební abeceda - písmena v pořadí c, d, e, f, g, a, h. Tato písmena označují 7 tónů používaných v hudbě od nejnižšího (c) k nejvyššímu (h). Po notě h následuje nota pojmenovaná opět c' (o jednu oktávu vyšší než první c). Oktávy v hudbě označujeme názvy od nejnižší po nejvyšší: Subkontra, Kontra, Velká, Malá, Jednočárkovaná, Dvojčárkovaná, Tříčárkovaná, Čtyřčárkovaná, Pětičárkovaná. Obecně oktáva značí vzdálenost osmi tonů tedy c1 až c2.
Noty dělíme podle délky trvání:
- Nejdelší notou je nota celá, kterou zapisuje prázdnou hlavičkou.
- Nota půlová, která má také prázdnou hlavičku, ale má navíc přidanou nožku.
- Po ní následuje nota čtvrťová, tato nota má plnou hlavičku a nožku.
- Dále máme notu osminovou, která má plnou hlavičku, nožku a jeden praporek.
- Noty dalšího dělení, se zapisují stejně jako nota osminová, pouze mají vždy o jeden praporek navíc.
Pro získání základních informací můžeme použít dostupnou literaturu a to jak ve formě učebnic tak i sešitů. V poslední době je velká nabídka hudebních sešitů a učebnic, které nabízejí velmi profesionální zpracování a obsahově bohatou nabídku informací. Na zmínku jistě postačí jména nejznámějších tvůrců hudebních učebnic a literatury.
- Martin Vozar: tvůrce hudebních a pracovních sešitů jak pro základní umělecké školy tak i pro školy základní. Každoročně rozšiřuje nabídku hudebních a pracovních sešitů, pracovních listů a pedagogické literatury.
- Dagmar Lisá se dlouhodobě věnuje především hudební teorii. Její publikace byly schválena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR jako učebnice pro základní umělecké školy všech typů.
- Luděk Zenkl je autorem dvou neméně známých publikací zaměřených na hudební teorii. Jedná se o ABC hudební nauky, ABC hudebních forem.
Hudební nauka, hudební teorie, dějiny hudby a další hudební obory nabízejí velmi dobrý přehled o současné hudební terorii.
Zdroj: Wikipedie, ABC hudební nauky Luděk Zenkl.